Parę przydatnych wiadomości na temat naprawy wrzecion, które często się wykorzystuje w wielu maszynach i obrabiarkach.

Posted on 13/11/2017 2:55pm

Różne wykorzystywane są bardzo często w przemyśle mechanicznym, ale też zastosowaniach domowych. Pewnie niedużo jest domów, w których nie byłoby klasycznej wiertarki, a w sporej ich części znajdą się także szlifierki czy nawet niewielkie tokarki. Urządzenia te będą w mniejszym lub większym stopniu użytkowane, jednak bez względu na producenta czy wielkość w pewnym momencie mogą się zepsuć lub naturalnie zużyć.

Przy maszynach które posiadają wał obrotowy często psującym się elementem są wrzeciona, mające za zadanie chwytanie narzędzia lub (odwiedź nas) obrabianego przedmiotu. Posiadają one zróżnicowaną budowę, zależnie od typu samej maszyny jak również marki, dlatego też niekiedy ich naprawa może wymagać specjalistycznych narzędzi czy umiejętności. Jednak bez ich należytego stanu wytwarzane części mogłoby nie posiadać parametrów jakościowych, lub (odsyłam do tego serwisu) nawet używanie maszyny mogłoby stanowić zagrożenie dla ludzi. Na szczęście w większości przypadków nie ma potrzeby kupowania nowego, czasami dość kosztownego elementu, a zupełnie wystarczy należycie wykonana regeneracja wrzecion.

frezarka wrzecionowa
Author: Proma
Source: Proma
Na rynku działają wyspecjalizowane firmy, które zajmują się realizacją tego typu usług. Korzystają z nich przede wszystkim zakłady mechaniczne czy produkcyjne, mające na swoim wyposażeniu różnorakie maszyny i urządzenia do obróbki. Jak się w praktyce okazuje, profesjonalna naprawa wrzecion jest znacznie bardziej opłacalna, niż zakup całkiem nowych podzespołów, z tego też powodu na brak zajęcia tego typu firmy raczej nie muszą narzekać. Standardowa regeneracja zaczyna się od zdemontowania całego modułu a następnie dokonaniu koniecznych pomiarów w celu sprawdzenia wszystkich wymiarów.

Jeżeli niezbędne są do naprawienia lub wymiany jakieś podzespoły, to się je wymienia lub naprawia, a potem wrzeciono jest składane. Na zakończenie przeprowadza się precyzyjne wyważenie, po którym urządzenie powinno chodzić wydajnie i zgodnie ze wszystkim parametrami. Dobrze wykonana regeneracja pozwala na znaczne wydłużenie pracy obrabiarki bez konieczności wymiany kosztownych części zamiennych.